8.5
Oy ortalaması:
8.5/10 - 12 kullanıcı
Senin Oyun: - / 10

2001: Uzay Yolculuğu yarınlara doğru bir geri sayış, insanlığın kaderinin bir haritası, sonsuzluğun aranışı. Bu göz kamaştırıcı ve Oskar Ödüllü bir görsel yapıt, müzik ve hareketin şaşırtıcı bir birleşimi, o kadar etkileyici bir çalışma ki Steven Spielberg için kendi kuşağındaki yönetmenlerin başlangıç noktası olarak değerlendiriliyor.
Film, Stanley kubrick'in insanları kuşaklar boyu heyecanlandıracak ve ilham verecek başyapıtlarından biri. Gelecek yolculuğuna Kubrick, maymun atalarımızın olduğu geçmişimizi ziyaret ederek başlıyor. Daha sonra da (belki de sinema tarihinin en vurucu geçiş sahnelerinden birisiyle) bin yıl ileriye, uzay kolonilerine geçiş yapıyor ve sonunda da astronot Bowman'ı uzayın keşfedilmemiş derinliklerine, belki de ölümsüzlüğe gönderiyor. Çıkış kapılarını aç, Hal ile sakladığı sırlar ve onu saran esrar perdesi aralanıyor ve başka hiçbir filmde bulamayacağınız bu yolculuk başlıyor.

Yorumlar (4)

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.

 1. @VolkaaS

  Tüm playerler patlamış

  1 0
 2. @fisherbalikci

  bu filmi 2018 yılında izlerken etkileniyorsun, 1968 yılında izleyen bir insan için düşünemiyorum bile.

  0 0
 3. @nicholson

  Kubrick’in eşsiz zekasını gözler önüne seren flim, 1968 yılında yapılmasına rağmen; yapay zeka, solucan deliği, insanın evrimi gibi günümüzde popüler olmuş konulara bambaşka bir bakış açısıyla yaklaşıyor.

  Spoiler içeren alan!
  sanırım sondaki sahne nietzsche’nin ” übermensch ” yani üstinsan felsefesine gönderme

  Filmi izlediğim süre boyunca bugüne kadar izlemiş olduğum diğer bilim kurgu filmlerinin, hatta dizilerinin, esin kaynağının bu film olduğunu farkettim.

  Tek sıkıntısı biraz fazla uzun olması gibiydi, onu da yapım yılına bağlıyorum, sonuçta 1968 yılındasınız ve daha aya ayak basılmamış, ve siz sinemada klasik müzik eşliğinde uzay manzarası, uzay gemilerini izliyorsunuz, neden sıkılasanız ki ?

  film hakkında ekşisözlükte gördüğüm bir entry:
  ”her ortamda oturup izleyemeyeceğiniz bir filmdir. bu filmi büyük bir içtenlikle sizinle beraber sonuna kadar izleyen kişiyle izleyemeyeceğiniz hiçbir film yoktur.”

  1 0
 4. @pasaeli

  hiç bilmeyene 1968 değil 2008 yapımı olduğunu söyleyin Stanley Kubrick’in şaheseriyle başbaşa bırakın..

  0 0