8.4
Oy ortalaması:
8.4/10 - 10 kullanıcı
Senin Oyun: - / 10

İşlevsiz aile filmlerinin babası American Beauty, her şeyiyle modern bir başyapıt tanımlamasını hak ediyor.
İngiliz tiyatro yönetmeni Sam Mendes bile sinemadaki ilk yönetmenlik denemesinden böylesi bir başarıyla çıkacağını tahmin etmiyordu herhalde. Ama American Beauty toplam sekiz dalda Oscar’a aday gösterildi ve En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu dahil beş dalda ödül alarak yılın en sükse yapan filmi oldu. Sam Mendes’e sonuna kadar güvenen, ona çekimler öncesi notlar veren ve her daim onu destekleyen kişiyse filmin yapımcı stüdyosu Dreamworks’ün ortaklarından Steven Spielberg’ten başkası değildi.
Yıl boyunca irili ufaklı toplam 89 ödül kazanan American Beauty 1999’un en çok ödül alan filmiydi şüphesiz. Ama banliyöde yaşayan bir Amerikan ailesinin hikayesini anlatan bu ilk bakışta çok sıradan film, aynı zamanda sadece altı yıl önce kurulan ve büyük eleştirilere maruz kalan Dreamworks’ün de kendini ispat ettiği yapım oldu. Spielberg çok büyük bir kumar oynamış ve kimsenin ummadığı bir anda parsayı toplamıştı.
Peki nedir American Beauty’yi izleyici ve eleştirmenlerin gözünde bu kadar kıymetli kılan? Öncelikle Sam Mendes’in olağanüstü incelikli anlatımı elbette. Mendes hiç de teatral olmayan bir üslupla ele aldığı senaryoyu o kadar zengin detaylarla bezemiş ki izleyici filmin ana karakteri Lester’ı izlerken kendini tıpkı onun gibi hapsolmuş hissediyor, modern yaşamın kişiliksiz özlemlerine kapılmanın tarifsiz mutsuzluğunu yaşıyor. Öte yandan tüm oyuncular, Chris Cooper’dan Thora Birch’e, Allison Janney’den Annette Benning’e hepsi unutulmaz performanslar veriyor filmde. Yine de en büyük pay Kevin Spacey’ye ait olsa gerek. 20. yüzyılın son büyük oyuncusu olarak tescil edilen Spacey daha ilk anlarda duyulan sesiyle izleyiciyi boğazından kavrıyor ve son karede işini bitirdiğinden emin olmadan da bırakmıyor.

Yorumlar (3)

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.

  1. @MrNobody

    Çok güzel bir film. İzlemenizi tavsiye ederim.

    0 0
  2. @filmci

    Bence yaprak sahnesi filmden daha anlamlı. Karakterler çok abartılı ve klişe.Tavsiye etmem sadece içindeki yaprak sahnesini açıp izleyin yeter.

    0 -3