7.5
Oy ortalaması:
7.5/10 - 2 kullanıcı
Senin Oyun: - / 10

T.E. Lawrence (Peter O’Toole), Kuzey Afrika’da konuşlanmış İngiliz ordusunda görevli genç bir teğmendir. İstihbarat bölümünün harita kısmındaki pozisyonundan mutsuz olan Lawrence, bugün Suudi Arabistan olan bölgede araştırma görevi teklif edilince heyecanla kabul eder.
Bölgede savaşmakta olan Arap ordusunun komutanı olan Prens Feisal’ı (Alec Guinness) gözlemlemekte olan Lawrence, bir süre sonra bölgede kalarak Prens’e yardım etmeye karar verir.
Tarihin en ünlü casuslarından biri olan Lawrence, Araplar’ı Osmanlılar’a karşı kışkırtıp, Arap topraklarına batılı medeniyetlerin girmesine ön ayak olmuştu.
O dönemin tarihinde önemli yeri olan T.E. Lawrence’ın anılarından gazeteci Jackson Bentley’in araştırmalarıyla sinemaya aktarılan Arabistanlı Lawrence, 1963 yılında 10 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, en iyi film ve en iyi yönetim dalları başta olmak üzere 7 dalda ödüle layık görülmüştü.
Film, Osmanlı’ya bakışı nedeniyle eleştiri alıp, Türkiye’de Geceyarısı Ekspresi ile aynı sebeplerden dolayı yoğun olarak tartışıldı.

Yorumlar (2)

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.

  1. Mert

    Hilal yanlış bir şey yok filmde herkes olduğu gibi yansıtılmış beğenmediysen izlemeyebilirsin

    0 0
  2. hilal

    elline kamerayi almis Ingilizi kahraman merhametli erdemli vs… osmanli askerlerini barbar ve kadinlara tecavuz edip vahsice olduren askerler olarak gostermis. osmanli komutani da kahramana sarkintilik ediyor. kendimizi anlatacak filimler cekmedikce boyle olaya devam edecek. karsi tezli olan senaryoyla bizler tarafindan bir gun yeniden cekilmesi temennisiyle…

    0 0