9.9
Oy ortalaması:
9.9/10 - 10 kullanıcı
Senin Oyun: - / 10

Prof. Barbenfouillis başkanlığında bir grup astronom Ay'a gitmek üzere planlar yaparlar. Sonuçta dev bir toptan gönderilen mermi şeklindeki uzay gemileri ile hedeflerine ulaşırlar. Ancak burada Aylılar tarafından kaçırılıp Ay kralının sarayına götürülürler... George Méliès'in çoğu Jules Verne'e dayanarak yaptığı yüzlerce kısa filmden bu en ünlüsü, -açıkça H.G.Wells'in First Men in the Moon'undan da esinlenerek- sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmi olarak haklı bir üne sahiptir. Méliès'in filmleri janra ait klişelerin tümüne sahiptir neredeyse; çılgın bilim adamları, dehşet verici icatlar, roketler vs vs.. Roketin Ay'a varışını simgeleyen sempatik sekans, kuşkusuz sinemanın en bilinen sahnelerinden birine vesile olmuştur.

Yorumlar (2)

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.

  1. ahdabut

    çıktığı yıl izleseydim hayran kalırdım ama çok iğrenç bir film. hiç önermiyorum, nostaljik film seviyor gibi yapanlar da boşuna izlemesin zevk almazsınız. onlar ne dediğimi gayet iyi anlar

    0 -2
  2. @pasaeli

    muhteşem bir filmdir ilk bilim kurgu eserleridir sessiz sinemanın şaheseri. bilim kurguda nerden nereye gelindiği ile ilgili seyretmeniz gereken iki temel filmden biridir . diğeride Metropolistir.

    1 0