6.3
Oy ortalaması:
6.3/10 - 11 kullanıcı
Senin Oyun: - / 10

1984'te genç bir programcı, karanlık bir romanı bilgisayar oyununa uyarlarken gerçekliği sorgulamaya başlar. Aklın sınırlarını zorlayan, birden çok sona sahip bir hikâye. Sinemaa.net olarak Black Mirror: Bandersnatch izle için iyi seyirler dileriz...

Yorumlar (12)

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.

 1. mehmet

  netflix üzerinden anlaşılabilirmiş,öyle yazmışlar ama,bir beş saat,oniki dakika,onüç saniye daha zamanımı vermeye takadım kalmadı.

  0 0
 2. Icarus MD

  Black Mirror efsane yapımlarına devam ediyor. Filmden düz mantık çıkarsamalarda bulunmaya çalışmak anlamsız. Bu uzun versiyon tüm alternatifleri içermeye çalışmış. Aslında herhangi bir kısa versiyonundaki tek yolu izleyince diğer alternatif olasılıklar burada anlaşılıyor. Yine de film çok uzun ve karmaşıkmış gibi bir izlenim bırakmış. Ancak her ne kadar kurguda bazı şeyleri örtmek için netflix adını kullanmışsalar da bu reklam kokan bir hareket gibi görünmüş. Filmin felsefesi ile ilgili Slavoj Zizek’in başta The Matrix triadı olmak üzere film eleştirilerinde güzelce bahsettiği gibi varoluşçu bakış açısının sonuna kadar kullanmış. Özellikle Beyaz kafalı Will Poulter’ın uzattığı dil üstü karecik ile sunduğu alternatif yaşam görüsü çeşitli filmlerde paralel yaklaşımlarla kendini gösteriyor. Verilen mesaj da açık; sen hiçbir şeyi yönetmiyorsun, sistem seni yönetiyor, ya hep ya hiç veya evet/hayır , 1 veya 0 gibi ikili yanıtlarla süregiden bir hayatın içindesin. Aslında filmde yazılan oyundaki söz konusu yaratık tanımlaması da bu ikili sayısı sistemini sembolize ediyor. Beyin de klasik olarak bu 0 ve 1 lik sayı düzeni içerisinde çalışır. Varoluşçuluğun bir uzantısı olarak da alternatif seçenekler ve sonuçlarla kuantumda ki paralel evren kavramına da gönderme yapılmış. Bu tür bir tema farklı şekillerde bir çok filmde işlenmiş olsa da deneysel olarak yapılmış interaktif film ile ilk kez çok güzel biçimde gösterilmiş. Sonuç olarak; “hayat sıfır ve birden ibaret olacak kadar basit” ve seçenekleri bu sıfır ve birler yaratıyor. Kırmızı ışıkta durmak ya da durmamak, su içip içmemek, nefes alıp almamak vs vs vs. Hepsi beyinde sayısız nöronun oluşturduğu bir ağ içindeki sıfır ve birlerin ürünü, tıpkı bu filmin de ortaya çıkışı gibi. Yöneticiye veryansın etmenin anlamı yok o gerekeni yapmış, alternatif çözümleri değerlendirebilirsiniz. Burada filmin tüm alternatif sonları 5 saatte işlenmiş. Kafası alabilen arkadaşlar izleyebilir.

  1 0
 3. @sarikaya.han

  Film sadece Netflix üzerinden izlenirse anlaşılabilir. Çünkü sizin yaptığınız, tıkladığınız seçeneklere göre film ilerliyor. Başka bir sitede izleme mümkünatınız yok. Gidin 1 ay ücretsiz üye olun, izleyin derim.

  1 0
 4. faruk

  ücretsiz aylık netflix üyeliği alıp izlersen ne olduğunu anlarsın güzel kardeşim. iki aydır farklı hesaplarla farklı kredi kartıyla netflix takılıyorum(sanal kart oluşturun kaydolun sonra sanal kartı iptal edin. üyeliği de zaten iptal edebiliyorsunuz.) interaktif black mirror bölümü bence dizi tarihindeki en mükemmel olay. black mirror konseptine de çok iyi uyuyor zaten. hele o sonu bir kaç kere farklı şekillerde yaşamak var ya. on numara bir black mirror deneyimi. daha iyisi olamaz herhalde.

  1 0
 5. @Reiwan

  @frankenweenie ve @ozgunsero Söylemiş, bir de ben söyleyeyim. Öncelikle bu “film” adı altında geçen şeyi, Netflix dışında herhangi bir yerden izleyemezsiniz henüz, öyle bir sistem yok, gerek de yok, Netflix’in müşteri çekmek için yaptığı şeylerden biridir bu da aslında. Çok izlemek istiyorsanız, 1 ay bedava, üye olun, sonra üyeliği iptal edin, olsun bitsin.

  Film “experimental” yani “deneysel” bir filmdir, “interaktiftir” yani “etkileşimlidir”, bu da demek oluyor ki öyle arkanıza yaslanıp hiç bir şey yapmadan izleyemezsiniz, ancak, gerekli yerde gerekli butonlara veya görsellere, gerek tıklayarak, gerek dokunarak gerek de sesli komutlarla etkileşimde bulunarak izlenebilir bu tür yapımlar (Bu yapım için konuşacak olursak yalnızca “bilgisayar için” tıklama “telefon için” dokunma işlemi geçerlidir), yani basit bir mediaplayer (Videoların oynatıldığı platform) ile izlenemez. Neden mi? Çünkü film içerisinde bazı noktalarda film otomatik olarak durur, karşınıza seçenekler getirir ve seçtiğiniz şey doğrultusunda ilerler bu film. Bu player’lar ile seçim yapılamadığından, siz “tüm seçeneklerin” sonuçlarını izlersiniz, bu da filmin 5 saat sürmesine yol açar ve siz izlediğiniz şeyden hiç bir şey anlamaz, üzerine sıkılır ve herhangi bir zek almazsınız, çünkü zaten filmin yapım amacına ve şekline aykırıdır bu şekilde izlemek. Bu yapımın bu sitede gösterilmesi tamamen mantıksız aslında, fakat madem var, bunu da bilin, ona göre izleyin ya da ona göre yorum yapın derim.

  1 0
 6. @ozgunsero

  yahu arkadaşlar, gidip netflix de izlemez gelir buradan izlerseniz tabi birşey anlayamazsınız. film interaktif bir film. Netflix web sitesi yada netflix uygulamalarında sizin vereceğiniz yanıtlara göre ilerliyor. oradan izlemeden yorum yapıyorsunuz. Filmi interaktifliği gitmiş şekilde izleyerek zaten boşu boşuna izlemiş oluyorsunuz. Netflix reklamı yapmayacağım ama hiç üye olmamış olanlara ilk 1 ay ücretsiz. 1 aylık ücretsiz üyeliğinizi başlatıp bu filmi ve daha fazla netflix içeriğini izleyebiliyorsunuz. Gidin netflixde izleyin ondan sonra yorum yapın. Boş boş yorumlar yapmayın….

  1 0
  • @ozgunsero

   farkı şu… filmin normal uzunluğu tüm varyasyonlarla 5 saat sürüyor. siz ekran başında tuşlara basarak, kararları vererek her verdiğiniz kararda farklı bir yola sapıyorsunuz ve 1.30 – 2 saat de bitiyor film.

   0 0
  • @gokovet

   farkı nedir ?

   0 0
 7. osman

  Ne başı belli, ne de kıçı. Hangisi doğru, hangi geri dönüş ilerliyor belli değil. İnsan bir şey çıkacak bu filmin sonunda diye izliyor, bir bok çıkmıyor. Yavan, karmaşık, belirsiz, anlamsız, amaçsız, karışık ve son derece kötü bir film. Verdiği vereceği hiç bir şey yok. Bu filmi seyretmeye harcanan zamana yazık. Seyretmeyin derim, başka da bir şey demem…

  0 -5
 8. @frankenweenie

  Hocam film interaktif, yani etkileşimli, yani netflix portalında izleyicinin ekranda çıkan evet yada hayır seçenekleriyle senaryoya yön vermesiyle izlenebilir ancak. Bu sebeptendir ki sahneler bu kadar tıpkısının aynısı ve bu kadar tekrarlı. Halbuki seyircinin evet veya hayırlarıyla akış süregeliyor. Netflixin ilk 1 ay ücretsiz olduğunu da burdan belirtmekte fayda var zira filmin bu sekılde izlenebilmesi pek mümkün değil.

  Dipnot: Filmin orjinal uzunluğu 5 saat.

  3 0
 9. savage

  ihaleyi netflix almış yine. ponçik tiplemeler için ideal bir film. bundan sonra nerede netflix var, KAÇACAĞIM KAÇACAAAK!!!

  0 -4
 10. @GoDLiKe

  bir sürü güzel yorum ve eleştiri var diye zorladım ama yok arkadaş ne boktan bir dizi..

  0 -4