9.3
Oy ortalaması:
9.3/10 - 3 kullanıcı
Senin Oyun: - / 10

Stalag Luft III, 2. Dünya Savaşı döneminde Alman Hava Kuvvetleri'ne verilmiş bir savaş tutsakları kampıydı. Bu kampın en önemli özelliği firar etmeye çalışmış kişilerden oluşuyor olması ve firarı önlemek için yüksek güvenlikli olmasıydı. Kaçmaları önlemek amacıyla kampın yapıldığı yer bile tünel kazmaya elverişsiz zemine sahip Polonya yakınlarında bir yerdi.
Fakat, iki mahkum için bu zemin çok iyi biliniyordu ve kaçış vuku buluyordu. Kaçış Gestapo (Geheime Staatspolizei - Secret State Police) ajanlarının avı olmak demekti ve Gestapo tarafından Hitler'in doğrudan emri üzerine 50 kaçak yakalanıp öldürülmüştü.
İşte böyle tarihsel bir olay, hapishanede yer alan fakat toplu kaçışa katılmamış biri, Paul Brickhill, tarafından kaydedilmiş, "The Great Escape" kitabında yer bulmuş.
Büyük Kaçış'ın kitaptan da esinlenilerek 1963 yılında filmi çekilmiş. Amerikan yapımı filmin süresi üç saate yakın (172 dakika). Bir hayli eski olan filmde harcanan emeğin büyük olduğu göze çarpıyor.

Yorumlar (3)

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.

 1. @anadoluturku

  Süper bence izleyin Siteye de teşekkürler güzel film

  0 0
 2. kaan77

  gerçek bir şaheser en iyi 2.hapishaneden kaçış filmi bu tür filmleri sevenler için 1960 yapımı fransızların le trou filmini önerirm o film bence birincidir

  0 0
 3. Gürcan

  Çok güzel bir film.Teşekkürler.

  0 0