7.6
Oy ortalaması:
7.6/10 - 5 kullanıcı
Senin Oyun: - / 10

Gomorrah ile mafya ve şiddet sarmalını ele alan Matteo Garrone’nin Cannes’da Altın Palmiye için yarışan son filmi, bu kez küçük bir kıyı kasabasında kötülüğün ve şiddetin toplumdaki izlerini arıyor. Dogman’in kahramanı sıradan bir adam: Ufak tefek köpek bakıcısı, "Dogman" Marcello. Kasaba ahalisinin sevgisini hem sempatikliğiyle hem de torbacılıkla kazanan Marcello’nun belalı kokainman, eski boksör Simone’ye yakınlığı, sonunda hayatını alt üst ediyor. Git gide sertleşen atmosferi ve gerçekçi yaklaşımıyla Dogman, İtalya’nın en prestijli ödüllerinden Gümüş Kurdele’lerde sekiz dalda ödül kazanarak yılın en çok konuşulan filmlerinden biri oldu. Başroldeki, oyunculuk eğitimi almamış Marcello Fonte’nin etkisiyle sessiz sinema döneminin efsaneleri Buster Keaton ve Charlie Chaplin’e de gönderme yapan film, elbette Cannes’da Palm Dog ödülünü de kazandı. Sinemaa.net olarak Dogman izle için iyi seyirler dileriz...

Yorumlar (4)

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.

 1. @glzmk

  Ödüllerini ve övgüyü hakeden bir film…

  0 0
 2. @aoao

  ne yaparsan kendin için.. gerisi boş… her kes seninle işi olduğunca ilgilenir manasında bir yapım.. güzeldi..

  0 0
 3. Malakia

  Filmi beğendim. Sanki film değil de bir insanın hayatından kesit alınıp, sıradan biri nasıl ve neden katil olur konseptiyle önümüze koymuşlar. Film her şeyiyle klişeden uzak ve gerçekçiydi.

  0 0
 4. @mocha

  Marcello gibi bir kişi ile yapılan bir film için gerçekten büyük bir risk almış yapımcı ve yönetmen. Bunu youtube daki, film ile ilgili yapılan söyleşilerin bir kaçını İtalyanca bilen bir arkadaşıma çevirmesini rica ettim, oradan aktarıyorum.
  Kabadayı rolündeki adam Edoardo Pesce, ülke içinde bilinen, kaliteli bir oyuncu ancak filmin daha montajı bitmeden Marcello’nun kendisinin ufak tefek olmasının aksine film boyunca ne kadar devleştiğini ve filmi baştan itibaren alıp götürdüğünü söylüyor. Bütün film ekibi kendilerine bu kadar ödül getirdikleri için teşekkür ediyor. En başta söyledim, büyük risk almışlar ilk başta. Olmaz diyenler olmuş, güler millet diyenler, senaryo ilerleyip sahneler geçtikçe ana karaktere ne kadar sahip çıktığını görüp umutlanmışlar zira yapılan deneme çekimlerinde pek bir şey görmemişler oyunculuk adına. Yönetmen de, oyuncu olarak değil sade bir vatandaş olarak oynamasını söyleyip senaryoyu çekimlerden bir kaç hafta önce gönderilmesini istemiş. Oyuncu koçu falan yok, oyna demişler bu da doğal olarak kendi gibi oynamış ve ortaya tadı güzel bir eser çıkmış.
  Filme gelince, tam bir festival filmi havasında, mekan seçimi, oyuncuların akışı, senaryonun basitliği ve bir o kadar derin hisler uyandırması filmi hep canlı tutmuş. Ana karakter ve yardımcı oyuncu performansları bana göre doğal geldiği için iyi veya kötü diyemeyeceğim. Karar sizin. Köpekler var diye korkmayın, izleyin. 🙂
  Dogman tam sizlik ama biraz şiddet ve az küfür içerir. Yani, bildiğiniz sokaklar işte…
  İyi seyirler.

  0 0