9.2
Oy ortalaması:
9.2/10 - 5 kullanıcı
Senin Oyun: - / 10

Bir İmparatorluğun hegomonyasına son verip 350 milyon nüfuslu ülkesini kurtarmak eşsiz bir kişiye nasip olmuştur. Tek amacı hürriyetlerini elde etmek olan bu kişinin, bu hürriyeti elde etmek için kullandığı tek stratejisi barış olmuştur.
Gandhi, bir ulusun yöneticisi ya da bilimsel yeteneklere sahip biri de değildi. Oysa bu küçük, alçakgönüllü insan, ondan öncekilerin yapamadıklarını gerçekleştirdi. Bütün bir ülkeyi özgürlüğe kavuşturarak insanlarına umut verdi. Barış insanı Gandhi, bu unutulmaz, nefes kesici filmle yeniden keşfedildi. Yapımı 20 yıl süren bu başyapıt, 1982 yılında 8 dalda Oscar'a layık görüldü. Çarpıcı detaylarla Gandhi'nin yaşamı, prensipleri ve insancıl gücü bu filmle beyazperdeye yansıdı.
Amristar'daki korkunç katliam.... İngilizlerin 15 bin kadın, çocuk ve silahsız sivil halkın üzerine ateş açtığı katliamın görüntüleri filmin en çarpıcı sahnelerini oluşturdu. Bu sahneler Hindistan'ın Britanya malı olmadığını duyurmak için Gandhi'nin halkıyla denize doğru yaptıkları o dramatik yürüyüşün canlandırmasıdır.
Hindistan bağımsızlık hareketinin lideri Gandhi'nin gerçek hayatından sinemaya aktarılan bu gerçekçi yapım, ülkemizde yıllarca yasaklanmış ve gösterime girememişti.

Yorumlar (3)

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.

 1. @anadoluturku

  Muhteşemdi gerçekten bence kesinlikle izlemelisiniz benden 10 puan

  0 0
 2. Tenzin

  Kesinlikle izlenmeli. Sevginin herşeyi çözümleyebildiğini görüyoruz. Dilerim hepimizin yüreği her daim sevgi dolu olur.

  2 0
 3. mrv

  her saniyesine değdi ve çok şey öğretti teşekkürler sinemanet

  2 0