8.0
Oy ortalaması:
8.0/10 - 5 kullanıcı
Senin Oyun: - / 10

Emekli otomobil işçisi Walt Kowalski günlerini evde yaptığı tamirat, bira ve berberine yaptığı aylık ziyaretlerle geçirmektedir. Ölen karısının son arzusu kilisede günahlarını itiraf etmesi yönünde olsa da M-1 piyade tüfeğini temiz ve hazır bulunduran, hayata küsmüş bir Kore Savaşı gazisi olan Walt için itiraf edecek hiçbir şey yoktur ve köpeği Daisy'den başka kimseye içini dökecek kadar güvenmemektedir.
Bir zamanlar komşusu olarak adlandırdığı kişilerin hepsi taşınmış ya da vefat etmişler, yerlerini nefret ettiği, Güneydoğu Asya kökenli Hmong göçmenlerine bırakmışlardır. Gördüğü hemen her şeye kızmaktadır: sarkık yağmur olukları; fazla büyümüş çimler; etrafını saran yabancı yüzler; mahallenin kendilerine ait olduğunu sanan amaçsız Hmong, Latin ve Afrika-Amerika gençlerinden oluşan çeteler; büyüyüp birer yabancı olan çocukları… Walt artık vadesinin dolmasını beklemektedir.
Ta ki biri onun '72 model Gran Torino'sunu çalmaya çalışana kadar...
Yıllar önce Walt'un montaj hattından çıkmasına yardım ettiği günkü kadar gıcır gıcır olan Gran Torino, Hmong çetecilerinin onu çalması için zorladıkları genç komşusu utangaç Thao'yu (Bee Vang) Walt'un hayatına sokar.
Ancak Walt hem hırsızlığı engelleyip hem de çetenin yoluna çıkarak -özellikle Thao'nun annesi ve ablası Sue (Ahney Her)'nun gözünde mahallenin gönülsüz kahramanı haline gelir. Ailesi, Thao'nun kendisini affettirmesi için Walt'la çalışması konusunda ısrar eder. Başlangıçta bu insanlarla yüz göz olmak istemese de, Walt sonunda pes eder ve çocuğu mahallenin onarımı işine koşarak ikisinin de hayatını değiştirecek sıra dışı bir dostluğun başlamasına neden olur.
Thao'nun ve ailesinin inatçı nezaketi sayesinde, Walt kapı komşusu olan insanlar hakkındaki belli gerçeklerin farkına varır. Kendisi hakkındaki gerçeklerin de… Acımasız bir geçmişten kaçan bu mülteciler, Walt'la kendi ailesinden daha çok ortak noktaya sahiptirler ve tıpkı garajının gölgelerinde tuttuğu Gran Torino gibi, savaştan beri ruhunun derinliklerinde var olan ve üzerine duvar ördüğü kısımları görmesini sağlarlar...

Yorumlar (2)

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.

  1. @aoao

    seyredilesi güzel bir filim…

    0 0
  2. @Ottoman

    Güzel, seyretmeye değer.

    0 0