8.8
Oy ortalaması:
8.8/10 - 6 kullanıcı
Senin Oyun: - / 10

9 yaşındaki Rob Cole doğal bir yetenekle dünyaya gelmiş ve annesinin yaklaşmakta olan ölümünü tuhaf bir biçimde sezmiştir. Engelleyemediği ölüm gerçekleştiğinde, Bader onu ikna ederek uzun bir yolculuğa çıkarır; bu yolculuk ise küçük hokkabazlıkları ve hekimlik alanında çeşitli yöntemleri öğrendiği bir eğitim süreciyle geçer. Ne var ki Cole için bir noktadan sonra bu metodlar sınırlı kalır ve daha engin bir bilgi birikimine sahip olmayı istemeye başlar. Bu amaçla rotasını Pers topraklarına çevirir ve görmeyi dilediği kişi tüm doktorların doktoru İbn-İ Sina'dır. Ünlü hekimin Ispahan'daki okuluna ulaştığında ise zorluk ve yasaklarla karşılaşır. En büyük sorunu ise Hristiyan olması ve bu nedenle okula kabul edilemeyecek olmasıdır. Ancak genç Rob içindeki bu bilgi açlığıyla hepsini aşmaya hazırdır ve nihayetinde kutsal amacı uğruna, sorunları kendi belirlediği yöntemlerle çözmeye başlar.

Yorumlar (6)

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.

 1. Nesibe

  Yahudi ve Hristiyanlar geçmişlerindeki kirlerini temizlemek için ya tarihi sansayonel amaçlarına katıp tarih dışı şeyleri kullanarak tarihi film çekerler ya Allah ın verdiği yetenek ve ilim sayesinde yükselmiş Müslüman bir bilim insanını kendi taraflarına çekerler ya Müslüman bir devleti Selçuklu Devleti ni gaddar ve yam yam olarak gösterirler ya da Bosna Filistin ve daha bir çok yerde olduğu gibi Müslüman komşularını sırtlarından bıçaklayarak şiddet ve baskı uygularlar. Biz de bu belgesel değil gibi sözlerle kendimizi kandırırız. Bilinçsiz insanlarımız küçüklerimiz bu yorumları gördüğünde tıpkı Muhteşem Yüzyıl da olduğu gibi oo demek ki tarih bòyleymiş der kendi tarihine küfreder. Ingiliz Rus Fransızların savaş zamanı gariban gibi dolaştıklarını düsünürler. 10 üzerinden 10 falan değil ustaca yapılmış savaş efektleriyle acındırmalarla tarihi kirleten akılları karıştıran bir film izlemeye değmez Selçuklu ve Müslümanlar hakkında geçen diyalogları mideniz kaldıracaksa izleyin.

  0 0
 2. Osman

  Muhteşem bir film. Herkesin izlemesi gerekir. 10 üzerinden 10..

  0 0
 3. zumray

  Hilal,kurgu bir film izlediğinin farkında değilsin belgesel izlediğini sanıyorsun herhalde.

  0 0
 4. hilal

  yahudi yazarin kitabindan senoryo ile yazilmis. baska amaclari olan film. lutfen dikkat edin ..ancak cok guzel cekilmis ..islam dunyasi ve Isfahan o zamanlar bugunun Amerikasiydi. bati sehircilik ilim kultur medeniyet kitap medeniyeti oralardan aldi. Filmde geçen birinci çarpıtma İbni Sina’nın dini inancının anlaşılmaması. Film, ustalıkla İbni Sina’nın Müslüman olduğunu gizliyor.

  İkinci husus ise, İbni Sina İran’lı bir hekim olarak gösteriliyor. Halbuki İbni Sina Türk’tür.

  Üçüncü husus, İbni Sina intihar etmemiş; 57 yaşında Isfahan’da değil, Hamedan kentinde eceliyle vefat etmiştir.

  Dördüncü husus, İbni Sina Selçuklular döneminde yaşamamıştır.

  Beşinci husus, Selçuklu Türkleri filmde barbar, bilim ve uygarlık düşmanı olarak gösterilmiştir. Bu tarihi bir aldatmacadır. Zira Dünya’da ilk üniversiteyi “Nizamiye Medreseleri” adı ile kuran Selçuklulardır.

  Altıncı husus, Selçuklu Türklerini Yahudi düşmanı ve soykırımcı olarak göstermişlerdir. Bu durum ise tarihi gerçeklere uymamaktadır. Eğer bugün Yahudiler tarih sahnesinden silinmediyse bunda en büyük pay Türklerindir. Hazar Türk Devletinin ve Osmanlının Yahudilere yaptığı iyilikleri inkar etmek mümkün mü?

  Yedinci husus, filmin kahramanı Rob Cole’un, İbni Sina’ya hocalık yapacak konuma gelmesi de gülünç bir durumdur. İbni Sina’nın en önemli öğrencisi Cürcani’dir. Diğer öğrenciler arasında yabancı uyruklu olarlar var ancak onlardan böylesine öne çıkan bir öğrenciden bahsedilmemektedir.

  Sekizinci husus ise, İbni Sina sanki bütün bilgisini Yunan filozoflarından kazanmış gibi bir algı oluşturulmaktadır. İbni Sina’nın hocası El Biruni’dir. İbni Sina Yunan filozoflarının eserlerinin çevirisini yapmış ve tanıtmıştır. Avrupa, Yunanlı filozoflarını başta İbni Sina olmak üzere İslam filozofları sayesinde öğrenmiştir. Hatta İmam Gazali, İbni Sina’yı bu çevirilerinden dolayı eleştirmiştir.

  0 0
 5. @macbaren

  izlemenizi tavsiye ederim

  0 0
 6. @gbkalite

  MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN HARİKA BİR FİLM…

  0 0