7.2
Oy ortalaması:
7.2/10 - 5 kullanıcı
Senin Oyun: - / 10

Cormac McCarthy’nin aynı adlı romanından Coen Biraderler tarafından sinemaya uyarlanan No Country For Old Men / İhtiyarlara Yer Yok son yıllarda Hollywood’dan çıkmış en iyi filmlerden biri.
Coen Biraderler’i Hollywood sisteminin içinde değerlendirmek büyük ölçüde haksızlık elbette, ama ABD’den gelen ve hem de western türüne dahil edilebilecek her filmin de öyle ya da böyle Hollywood ile bir alakası olduğu da bir gerçek. Yine de No Country For Old Men / İhtiyarlara Yer Yok bildiğimiz westernlere benzemiyor pek. Ne klasik westernler kadar mitolojik bir havası var, ne de Unforgiven / Affedilmeyen ile başlayan çağdaş westernler kadar gerçekçi bir film. Kimi bölümleri alabildiğine gerçekçi evet, ama bazı sahneleri de absürte yakın derecede komik ve tedirgin edici. Ve tabii bir Coen klasiğidir, en güzel sahneleri de otel odalarında geçiyor.
Bir çok Coen filminde olduğu gibi İhtiyarlara Yer Yok’ta da kanunun hangi tarafında olduğu konusunda kafası karışık karakterler var karşımızda. İçi para dolu bir çanta, ters giden bir uyuşturucu alışverişi, aniden kişiselleşen bir intikam öyküsü ve sinema tarihine geçecek tuhaflıkta bir katil... Tommy Lee Jones, Josh Brolin ve Javier Bardem üçlüsünün sürüklediği filmde Coen Biraderler’in sükunetli ve derinden giden anlatımı izleyende yeterince gerilim yaratıyor gerçi, ama tuhaf saç modeliyle ve ilk kez gördüğümüz ilginç öldürme yöntemleriyle Anton Chigurh’un filme olan katkısını yadsımak hata olur. Chigurh rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı alan Javier Bardem diğerlerinden bir adım önde, ama filmin bir ekip işi olduğu konusunda hiç şüphemiz yok. Toplamda 4 Oscar alan (En İyi Film, Yönetmen, Uyarlama Senaryo, Yardımcı Erkek Oyuncu) İhtiyarlara Yer Yok hem Coen Biraderler’in filmografisinde parlak bir yere sahip (bir diğer western True Grit’in ardından en çok gişe yapan ikinci filmleri) hem de senaryosundan oyunculuğuna, atmosferinden Roger Deakins imzalı görüntülerine kadar Amerikan sinemasının nadir yüz aklarından biri. Bu da az şey değil doğrusu.

Yorumlar (3)

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.

 1. @aoao

  güzel güzel seyrederken saçma sapan bir şekle sokulmuş senaryo.

  0 0
 2. kaan77

  bence coen kardeşlerin en kötü filmlerinden biri sırf 2007 yılında coen kardeşleri boş geçmemek için verdiler oscarı
  Coen kardeşlerin en iyi fargodur ve tabiki büyük lebowski

  0 0
 3. @filmci

  coen biraderlerin bence en iyi filmi. Javier bardem hakikaten rolüne bürünmüş ve döktürmüş.İşin içinde bir kovalamaca var ve coen tarzında olunca çok zevkli sahneler ortaya çıkmış.Tavsiye ederim.

  1 0