9.3
Oy ortalaması:
9.3/10 - 4 kullanıcı
Senin Oyun: - / 10

Kirli Savaşlar, Blackwater adlı kitabı uluslararası arenada en çok satanlar listesine girmiş olan araştırmacı gazeteci Jeremy Scahill’in izinden, Afganistan’dan Yemen’e, Somali’ye ve ötesine uzanan Amerika’nın gizli savaşlarının kalbine iniyor. Güçlü bir sinematik tarzı olan film, belgesel türü ve kurgusal hikâyeciliğin sınırlarını bulanık hale getiriyor. Yarı aksiyon filmi, yarı dedektiflik öyküsü olan Kirli Savaşlar, günümüzün en önemli ve bir o kadar da eksik bilinen öykülerinden birine yapılan sürükleyici bir yolculuk. Afganistan’ın ücra bir köşesinde tamamen yanlış giden bir ABD gece baskınına ilişkin bir dosyayla başlayan hikâye, hızlıca, gizli ve oldukça güçlü Ortak Özel Operasyon Komutanlığı (JSOC) hakkında küresel çapta yürütülen bir soruşturmaya dönüşüyor. Scahill, JSOC’un eylemlerinin derinlerine daldıkça, kendisini, kamuoyunca bilinmeyen ve resmiyette hiç var olmayan ve Kongre’nin önüne hiç çıkmayacak olan adamlar tarafından tüm dünyada yürütülen gizli operasyonlar dünyasının içinde buluverir. Gizli bir süreç vasıtasıyla seçilen JSOC ekipleri hedeflerini, Askeri söylemle, “bulmakta, belirlemekte ve bitirmekte”dir. ABD vatandaşları da dâhil olmak üzere “Öldürme Listesi”ndeki hiçbir hedef yetki alanları dışında değildir. Yolculuğu boyunca karşılaştığı insanların hikâyelerine ve yaşamlarına tanıklık eden Scahill, bir yandan kontrolden çıkan bir savaşın acı dolu sonuçlarıyla bir yandan da gazeteci olarak kendi göreviyle yüzleşmektedir. Karakterlerin birbirleriyle paralel olduğu iki ayrı dünyayla karşı karşıya kalıyoruz. Amerikan savaşlarının karanlık tarafında bulunan CIA ajanları, Özel Kuvvet görevlileri, askeri generaller ve ABD destekli mülk sahipleri kamera karşısına çıkıyor ve kayda giriyorlar. Hatta bazıları için bu bir ilk. Kendi hükümeti tarafından avlanılarak öldürülen ilk Amerikan vatandaşının ailesi de dâhil olmak üzere gece baskınlarından ve insansız hava araçlarının saldırılarından kurtulanlar bizzat birinci ağızdan hikâyelerini anlatıyorlar. Kirli Savaşlar, izleyiciyi, kendi adlarına yapılan ilk elden savaşları görmeleri için dünyanın uzak köşelerine götürüyor ve izleyiciye bu son derece önemli soruşturmanın perde arkasına dair bir bakış açısı sunuyor. Bize kalan ise özgürlük ve demokrasiye, savaş ve adalete ilişkin akıldan çıkmayan sorular oluyor.

Yorumlar (3)

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.

 1. İhtiyar&

  Dürüst ve onurlu insanlara slm olsun.
  Siz gençler harikasınız.
  Kahrolsun Emperyalizm.
  Herkes izlesin,mutlaka izlesin.
  Toplumu DÜRT’meye devam gençler.
  Tşk ler.

  0 0
 2. @pasaeli

  müthiş bir belgesel tadında mutlaka seyredin

  0 0
 3. Harun

  Çok anlamlı, sürükleyici, ”Katil Amerika!” dediğim her zaman haklılığımı öne çıkartan muhteşem bir belgesel-film diyebilirim.
  Amerika sever, amerikan yalakalarının da mutlaka izlemesini öneririm. Burada asıl mesele Amerikan vatandaşları değil Amerika devletidir.
  Ya peki bu yaşananlarda İslam coğrafyasının suçu yok mu? Elbette var. Kendimize çeki düzen vermediğimiz, kendi içimizde birbirimize sahip çıkmadığımız, ve birbirimizi ötekileştirdiğimiz için küffarın eliyle müdahale ile boğuştuk. Bunu belgeselde adı geçen veya geçmeyen her ülke vatandaşı için söylüyorum.
  Teşekkürler, gerçekleri görmek için birebir….

  0 0