7.2
Oy ortalaması:
7.2/10 - 9 kullanıcı
Senin Oyun: - / 10

Ünlü fast food markası McDonald’s‘ın biyografisinin anlatıldığı The Founder filminde daha çok McDonalds’ın nasıl kurulduğuna ve eski hikayesine odaklanacak.

Yorumlar (12)

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.

 1. Işıl
  Spoiler içeren alan!
  Evet, McDonald’s ı asıl yaratan ve fikre alın terini döken iki kardeşe manevi hakkını dahi teslim etmeyen ve gerekirse boğulan rakibimin boğazına hortum sokarım diyecek kadar aç gözlü bir insanmış kendisi. Söz konusu ideallerden çok “para para para” meselesi. Nereden kıssak daha fazla tasarruf ederiz, hangi çakallığı yapsak kazanç yüzdemiz artar vs derken milkshake’in sahtesini yapmaya kadar gidip etik değerleri bir kenara atabilen bir şahsiyetmiş kendisi.

  Vizyoner ve inatçı oluşuna lafım yok. Engel tanımazlığının da farkındayım. Ancak tam bir Amerikan Emperyalizmi pompalanması olmuş. İzleyenler adamdan etkilenmiş, bense algılarımızla nasıl oynanıp kandırıldığımızın farkına bir kez daha vardım.

  Adama göre Amerikan bayrağı ve kiliseyi anımsatırsan kazanırsın. Bir nevi değerleri sömürmek. Ancak tüm dünya böyle işler hale geldi. Kapitalizmin hangi yüzüne baksanız hepsi aynı…

  Oysa benmerkezcilik yerine, iki kardeşi de safına katmayı başarıp, “ilk tuğlayı dostlarım koymuş olmasaydı, bu mucize gerçekleşemezdi. Onların hayalleri benim hayallerim oldu ve birlikte başardık” deseydi; romantik bünyemde bir rahatlama olurdu. Oysa şu an kendi soyadım ve emeğim çalınmış gibi hissediyorum…

  Ha güzel anlatılan bir film, izleyin pişman olmazsınız.: )

  0 0
 2. @gokovet

  hahaha filme bak ya 🙂

  0 0
 3. enes baba

  burger king mi mc donalds mı bu filmi izledikten sonra anlamışsınızdır

  0 0
 4. @frhtsmsk

  Aslı muhakkak ki böyle değildir ama hikaye ve kurgu olarak ben filmi begendim açıkcası

  0 0
 5. @mocha

  rakamları ile dudak uçuklatan bir imparatorluğun doğuşuna tanıklık etmek çok güzel. Aslında belgesel demek doğru olacaktır ama oyuncular ve yönetmenle gerçek bir film olmuş.

  0 0
 6. @olbition

  Güzel bir biyografi olmuş. Şuan ne kadar ünlü olan bir markanın nasıl kurulduğunu görmüş olduk, bi ara zaman ayırıp izleyebilirsiniz.

  0 0
 7. @glzmk

  Kapitalizm hayranlarına iyi gelir…

  0 0
 8. Ziyaretçi

  film çok iyi. çeviri çok kötüydü arkadaşlar. Siz daha film çevirecek kadar olmamışsınız, kendinizi geliştirin ondan sonra tekrar deneyin..

  0 0
 9. bosveryaaa

  ray kroc, şeytan kilisesi ve “bohemian grove” üyesidir. 7 hazian 1977 yılında katıldığı bir tv şovunda sunucunun kendisine “kazandığınız bütün o parayla ne yaptınız?” sorusuna “şeytan kilisesi zamanında çok bağış yapmıştı ve bu para da onlara aitti” diyerek cevap vermiştir. inanmayanlar “the mike douglas show 15.sezon 196. bölüme bakabilirler. Yine bir hollywood ve yine bir propaganda ile karşı karşıyayız. olayları bilmenizi istedikleri gibi anlatıyorlar. ve evet, mcdonald illuminati ailelerindendir ve jfk suikastında sözde katil oswald’ı bulan da nick mcdonald’dır. bu kişi daha sonra ise oswald’ın dul eşi marinna oswald’ın korunması için görevlendirilmiştir. ben bunu referandum sonuçlarına kadar getirir, bağlarım da format uymuyor 🙂 filme gelince izleyin ama gerçekler emin olun bambaşka.

  0 0
  • @ailana

   söylediğiniz o program bulunmuyor.

   0 0
  • @olbition

   the mike douglas show 15.sezon 196. filan iyi ayrıntı yakalamışsın doğruysa 😀

   0 0
 10. @Junsred

  vay be dedirtti

  0 0